A villámárvizek mellett érkeznek a villámaszályok is
Gyorsan kiszárad a talaj, nehéz előrejelezni, súlyos károkat okoz, és egyre gyakoribbá válhat. Ismerkedjen meg a villámaszállyal!
Gyorsan kiszárad a talaj, nehéz előrejelezni, súlyos károkat okoz, és egyre gyakoribbá válhat. Ismerkedjen meg a villámaszállyal!
A NASA szerint június, július és augusztus együtt 0,23 Celsius-fokkal voltak melegebbek, mint bármely más nyár a nyilvántartásukban, és 1,2 Celsius-fokkal ütötték túl az 1951 és 1980 közötti nyári átlaghőmérsékletet.
Brit kutatók szerint az El Niño okozta szárazság és hőség több fát pusztít el, mint amennyi új képes növekedni.
Összesen 88 vöröstűzhangya-fészket találtak a kutatók Olaszországban, és ez az egész kontinensre nézve vészjósló előjel lehet.
Vezető tudósok tucatjai írták alá a nyílt levelet, amelyben arra kérik az érintett cégeket, alaposan vizsgálják meg, milyen hatással lesz a bolygóra, ha – egyébként jó cél érdekében – megbolygatják az óceánok ökoszisztémáját.
Hiába hűtjük le klímaberendezéssel otthonainkat, ha közben szinte megfőzzük városunkat egy hőhullám idején. Akár 2 fokkal is növelheti hőmérsékletet a folyamatos klímázás, miközben egyre többen szerelik fel lakásukat velük.
A császárpingvineknek áprilistól januárig lenne szükségük arra, hogy stabil legyen a tengeri jég az Antarktisznál, különben veszélybe kerül a szaporodásuk.
Az amerikai kutatók által vizsgált methylotuvimicrobium buryatense nevű baktériumtörzs képes felfalni a metánt, majd szén-dioxiddá és biomasszává alakítja azt. Ezeket ráadásul hasznosan is fel lehet használni.
Egy sor kötelezettséget ró a tagállamokban – így Magyarországon is – működő bankokra az Európai Unió, részben azért, hogy ellenállóbbak legyenek a klímaváltozás hatásainak, részben pedig, hogy jobban hozzájáruljanak a klímaváltozás hatásainak kordában tartását szolgáló célok teljesítéséhez. De honnan tudhatjuk, mennyire veszik ezt komolyan?
A globális felmelegedés sportra gyakorolt hatásaira hívja fel a figyelmet a budapesti atlétikai világbajnokság hőségriadóstul, hőgutástól és átvariált programostul. Lehet-e a hőségre edzeni? Mennyit bír el az emberi test? Hogyan alakulnak át emiatt a világversenyek? Ami biztos: a klímaváltozással egyre több élsportoló válik olyan „veszélyeztetett faj” tagjává, amelynek folyamatosan szűkül az élőhelye.
A lassan kiapadó tó miatt tönkre fognak menni a környék termelői is, hiszen nem lesz mivel öntözniük földjeiket.
Hamarabb olvadt el a sarkvidéki jég, mint amihez a császárpingvinek szoktak.
Minden jel arra mutat, hogy csúszik Magyarország leginkább szennyező erőművének leállítása. A kormány az új nagy gázerőművek megépítéséhez kötné a Mátrai Erőmű szenes blokkjainak kivezetését, csakhogy kétséges, hogy az ezek kiváltására szánt új gázturbinák idő előtt készen lennének, még ha a miniszterelnök legkedvesebb vállalkozói is futnak be az erre kiírt közbeszerzésen. A mátrai lignit határidőn túli égetésével ezermilliárdos nagyságrendű uniós pénz is füstbe mehet, hacsak a kormány ki nem sírja Brüsszelnél, hogy ezt elnézzék neki.
Megállt a biológiai sokféleség növekedése az európai édesvizekben, ezért sürgős cselekvésre hívják fel a döntéshozók figyelmét.
Az olvadó olaszországi gleccser a klímaváltozás egyik szimbóluma.
A globális éghajlati rendszer egyik leggyengébb pontja az Atlanti-óceán áramlási rendszere (AMOC), amely meleg vizet szállít délről északra, onnan pedig hideget délre. Csakhogy a globális felmelegedés és a jégolvadás miatt dán kutatók szerint a rendszer egyre instabilabb.
A kaliforniai tűzoltóknak 45 perc alatt sikerült eloltaniuk azt az erdőtüzet, ami nemrég hajnali 3 órakor keletkezett egy clevelandi erdőben. A rendkívüli gyorsaságot a mesterséges intelligenciának köszönhetik.
Megváltoztak a körülmények, és újra fel kellene mérni a bő évtizede kitalált paksi bővítés hatásait. Erre figyelmeztet a Magyar Mérnöki Kamara Környezetvédelmi Tagozatának alelnöke. A szakember azt mondja, nem a bővítés ellen van, viszont ahhoz, hogy megóvjuk a Duna élővilágát, és megmaradjon az ellátásbiztonság is, a jelenleginél nyíltabban és sokkal átgondoltabban, szakterületeket átívelően kellene végrehajtani a bővítést, egyesével számba véve minden régi és új kockázatot. Ehhez a meglévő blokkok üzemidejének bővítése adhat jó apropót.
A globális felmelegedés miatt az óceánok elérték az eddigi legmagasabb felszíni átlaghőmérsékletüket, megdöntve a 2016-os csúcsot – derül ki az Európai Unió Föld-megfigyelési programja, a Kopernikusz adataiból.
Az amerikai Fervo Energy mérnökeinek a Google bevonásával sikerült megoldaniuk egy olyan technológiai problémát, amely eddig hátráltatta a geotermikus kutak létrehozását. Állítják, áttörésről van szó.